На Бањ Брду 27.јула 2024.године, обиљежена је 83 годишњица подизања устанка против фашизма. Обиљежавање овог значајног датума почело је одмах 1947.године када је основан и СУБНОР Југославије.
Бањ Брдо с обзиром на историјске догађаје који су се овдје одвијали заслужује да се овaј датум обиљежи и да се подсјетимо на то.
У септембру 1940 године на Старчевици и марта 1941.године у Господској улици одржана су два значајна савјетовања покрајинског комитета СКОЈ-а за Босанску Крајину. Ова савјетовања одржана су због припрема за оружани устанак.
Од свих савјетовања најзначајније је војно политичко савјетовање покрајинског комитета КПЈ за Босанску Крајину одржано 8.јуна 1941.године, овдје на Бањ Брду које је организовао Народни херој, Ђуро Пуцар Стари. Овдје је разматрана политичка ситуација и поступци окупатора, а посебно усташке квислиншке власти о истребљењу српског и јеврејског народа, као и дотадашње припреме за оружану борбу.





Сједници су присустовали истакнути револуционари Босне и Херцеговине и Бања Луке међу којима Мухамед Буштолија, Бранко Бабић -Словенац, Осман Карабеговић, Касим Хаџић, Ранко Шипка, Јосип Мажар-Шоша, Љубо Бабић, др. Васо Бутозар, Слободан Кекановић, Ивица Мажар, Реља Лукић, Шефкет Маглајић, Карло Ројц, Вељо Стојнић, Бошко Шиљеговић, Драгољуб Шкондрић и Мићо Шурлан.Закључено је:
-да се формирају ударне диверзантске групе, оспособљене за конкретне акције;
-да се у селима формирају оружани одреди за заштиту српског становништва од усташког дивљања;
- да се и даље прикупља оружје, муниција, војна опрема и санитетски материјал;
- да се евидентира усмено или писмено заинтересовано становништво и симпатизери, спремни за оружану борбу;
- да се илегално и јавно разобличава окупаторска политика и усмјеравања народа на братоубилачки рат;
- да се на терен Босанске Крајине и Средње Босне упути додатна помоћ у људству за организовање устанка.
Ови закључци имали су високи степен припрема за оружани отпор непријатељским снагама.
Наша Бања Лука дала је огроман допринос у брби против фашизма и домаћих издајника. Преко 3000 грађана учествовало је у народноослободилачкој борби а преко 1000 бораца положило је своје животе за ослобођење земље. Бања Лука дала је 21 Народног хероја Југославије а само из КУД Пелагић седам његови чланова проглашено је за Народне хероје.
Програму обиљежавања присустовали су преставници делегацује СУБНОР Бања Лука, СУБНОР града Београда, Љубљане, Подгорице, делегација Министарства рада и борачко инвалидске заштите, делегација града Бања Лука коју је предводио градоначелник Драшко Станивуковић, представници Трећег пјешадијског Република Српска пука, делегација Градског удружење логораша Другог свјетског рата, Борачка организација Републике Српске и града Бања Лука , Републичка и градска организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Градска организација ампутираца УДАС, као и бројни грађани.
Бања Лука, 27.07.2024.године


