Активности

Обиљежавање 81 годишњице формирања Прве пролетерске народно-ослободилачке ударне бригаде

21.децембра 2022 године на Тргу палих бораца делегација СУБНОР, града Бања Лука , борачка организација и породице заробљени и погинули бораца и нестали цивила положиле су вијенце на споменик палих бораца НОР поводом формирања Прве пролетерске народно-ослободилачке ударне бригаде.

Бригада је формирана 21.децембра 1941.године у Рудом.

Формирање ове наше прослављене бригаде претходиле су огромне припреме широм тадашње Југославије. Одмах послије напада Хитлерове фашистичке Њемачке на Совјетски Савез, 22.јуна 1941.године.

Послије овог напада долази до чувене сједнице полит бироа Централног комитета Комунистичке партије Југославије 4.јула 1941.године, када је донесена историјска одлука да се убрзано ради на припреми народа на све општи оружани устанак против њемачког фашизма.

У Бања Луци на Бањ Брду одржано је неколико сједница Покрајинског комитета за Босну и Херцеговину и Обласног комитета за Бања Луку.

Оружани устанак ширио се таквом брзином да су убрзо ослобођени градови, истина мањи али су створене и склободне териорије широм читаве тадашње Југославије. Морам да Вас подсјетим да су одмах формирани партизански одреди у цијелој нашој Босанској Крајини и то за подручје Дрвара и Подргмеча формира се Први партизански одред а одмах у кратком времену формира се Други козарски партизански одред. Послије ових догађаја широм земље формира се на десетине партизанских одреда а посебно на подручју тадашње Босанске Крајине.

Централни Комитет Комунистичке партије Југославије на челу са другом Титом доноси одлуку да се формира једна веће покретна интервентна покретна јединица којој је био задатак да интервенише свагдје гдје се укаже потреба. Тако је како је већ речено долази до формирања ове наше прослављене бригаде.

Приликом формирања бригаде и уручивања ратне заставе Друг Тито рече, „ Ова бригада је чедо наших народа, да је овдје Југославија у малом јер у редовима постројених бораца поред србијанаца и црногораца који чине окосницу бригаде има и босанаца, хрвата, словенаца, јер у краљевском батаљону био је читав вод словенаца са комплетном плех музиком, затим македонаца, рома, чеха и других народности.

По социјалном саставу бригада је састављена од свих занимања, професора, земљорадника, али радници су чинили већину. Ову бригаду приликом формирања сачињавало је шест батаљона и то четири из Србије и два из Црне Горе. Том приликом борци су дали заклетву другу Титу и Врховном штабу а тиме и свом народу да ће пложити своје животе за одбрану свог народа и уништавати непријатељске снаге гдје се буду појавиле.

Ова наша бригада по формирању кренула је и ступала је у врло тешке борбе ослобађајући многе градове и стварајући слободне територије широм тадашње Југославије. Познате су њене борбе у долини Сутјеске на Тјентишту, учешће у ослобађању Београда, затим у пробоју Сремског фронта и води сталне борбе уништавајући непријатељске снаге све до коначне слободе и свој ратни пут завршава на подручју Трста.

У овој нашој прослављеној бригади од њеног формирања до ослобођења борило се преко 22 хиљаде бораца. Ратни пут је преко 20 хиљада километара и преко 1235 ратних дана. У борбама које је водила ова бригада погинуло је преко 1950 бораца, нестало је 1050 а рањено 4400. Ова бригада дала је 81 Народног Хероја и сама је проглашена за народног хероја.

СУБНОР града Бања Лука организовао је одлазак у Рудо 22.децембра 2022.године, положио вијенац на споменик Прве пролетерске народно-ослободилачке ударне бригаде и у партизанском гробљу у Рудом.